Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-09-20

1. Jak prawidłowo ustanowić pełnomocnika w postępowaniu przed organem podatkowym

Niejednokrotnie podatnik nie chce występować osobiście przed urzędem skarbowym bądź z różnych powodów nie może tego zrobić. Wówczas może ustanowić pełnomocnika. Zdarza się jednak, że organy podatkowe kwestionują treść pełnomocnictwa. Jak tego uniknąć?

Przepisy Ordynacji podatkowej zezwalają na działanie strony przez pełnomocnika (art. 136). Jedynym warunkiem jest pełna zdolność do czynności cywilnoprawnych upoważnionej osoby (art. 137 § 1). Wyjątkiem są sytuacje, gdy w postępowaniu podatkowym charakter czynności wymaga osobistego działania strony, np. organ podatkowy w toku czynności kontrolnych lub sprawdzających wzywa stronę na przesłuchanie (art. 136). Wtedy strona postępowania nie może działać przez pełnomocnika i ma obowiązek osobistego zgłoszenia się do organu podatkowego.

Ustanowienie pełnomocnika musi spełniać określone przepisami formalne warunki, żeby było skuteczne. Powinno być udzielone na piśmie lub zgłoszone ustnie do protokołu (art. 137 § 2). Istnienia pełnomocnictwa nie można domniemywać. Jedynie w poszczególnych wynikających z toku postępowania kwestiach mniejszej wagi organ podatkowy może nie żądać pełnomocnictwa, jeżeli pełnomocnikiem jest małżonek strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu jego upoważnienia do występowania w imieniu strony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00