Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-08-05

3. Jak udokumentować zakup rzeczy od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej

Zakupiliśmy od osoby fizycznej, która zakończyła działalność gospodarczą dwa lata wcześniej: maszynę produkcyjną (3450 zł), części zamienne do maszyn (1200 zł), monitor do komputera (300 zł), program Excel (300 zł). Zakupione rzeczy spółka z o.o. będzie wykorzystywać w swojej działalności gospodarczej. Jak powinien zostać udokumentowany ten zakup? Czy może to być pokwitowanie zapłaty należności, wraz z dowodem wewnętrznym zakupu, czy też sprzedaż powinna zostać udokumentowana rachunkiem (sprzedający nie był podatnikiem VAT)?

problem

rada

Zakupione od osoby fizycznej rzeczy - środki trwałe, części składowe środków trwałych oraz wartości niematerialne i prawne - należy zaksięgować na podstawie sporządzonej cywilnoprawnej umowy sprzedaży. W tym przypadku nie można żądać wystawienia przez sprzedającego rachunku, ponieważ nie prowadzi on działalności gospodarczej (choć uzyskane przychody być może opodatkuje jako przychody z działalności gospodarczej). Inne, zastępcze, własne dowody zakupu, choćby zgodne z polityką rachunkowości spółki, mogą zostać zakwestionowane przez kontrolujące organy skarbowe jako niewłaściwe dla udokumentowania kosztu uzyskania przychodu. Szczegóły - w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Ustawa o rachunkowości wskazuje, że podstawą dokonywania zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe (art. 20) spełniające określone wymagania (art. 21 ust. 1 i 1a). I tak, dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:

1) określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00