Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2007-08-05

3. Jak rozliczać podatek przy leasingu, wykupie i sprzedaży leasingowanych samochodów

Moje pytania dotyczą kwestii odliczenia VAT od leasingu samochodu niespełniającego warunków art. 86 ustawy (osobowego):

problem

1. Czy wykupując taki samochód z leasingu, mam prawo odliczyć 60% podatku, jeśli VAT nie był odliczany od rat leasingowych (VAT przekroczył już 6000 zł)?

2. Ile można odliczyć VAT od czynszu inicjalnego (VAT zawarty w tym czynszu wynosi ponad 9000 zł)?

3. Czy nadal istnieje obowiązek rejestracji nowo zawartej umowy leasingowej w urzędzie skarbowym, jeśli chcemy odliczać VAT od rat?

rada

1. Wykupując samochód osobowy, można odliczyć 60% kwoty podatku z faktury (nie więcej niż 6000 zł) również wówczas, gdy suma odliczonego w trakcie trwania leasingu podatku naliczonego wyniosła 6000 zł, a w konsekwencji podatek ten przestał być odliczany.

2. Z faktury dokumentującej czynsz inicjalny dotyczący leasingu samochodu osobowego można odliczyć 60% podatku, nie więcej niż 6000 zł.

3. Nie ma obowiązku rejestracji umów leasingu samochodów w urzędzie skarbowym.

uzasadnienie

Od wielu lat ustawodawca na różne sposoby ogranicza korzystanie z prawa do odliczenia w przypadku korzystania przez podatników z samochodów osobowych. Dotyczy to również odliczania podatku naliczonego przy leasingu samochodów oraz przy ich wykupie z leasingu.

Przed przejściem do omówienia przepisów obowiązujących w tym zakresie należy zwrócić uwagę, że od 1 maja 2004 r. leasing nie zawsze stanowi świadczenie usługi. W niektórych przypadkach wydanie rzeczy w ramach umowy leasingu traktowane jest jako dostawa towarów (art. 7 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 7 ust. 9 ustawy o VAT). Leasing jest traktowany jako dostawa towarów, gdy na podstawie zawartej umowy leasingowej odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami o podatkach dochodowych dokonuje korzystający. W leasingu stanowiącym dostawę towaru leasingodawca wystawia fakturę na całość dostawy. Podstawą opodatkowania w tym przypadku jest wartość netto całej kwoty świadczenia należnego od leasingobiorcy, tj. sumy rat kapitałowych, opłaty wstępnej traktowanej jako część kapitałowa, sumy rat odsetkowych oraz opłaty manipulacyjnej (prowizji) leasingodawcy. Już w momencie zawarcia umowy po stronie leasingodawcy powstaje obowiązek zapłaty całości podatku należnego od zawartej umowy leasingu. Leasingobiorca zaś może dokonać odliczenia podatku naliczonego z takiej faktury w miesiącu jej otrzymania lub w miesiącu następnym (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Rozliczenia i spłaty rat leasingowych (części kapitałowej i odsetkowej) dokonywane są już za pomocą not księgowych i są z punktu widzenia VAT obojętne podatkowo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00