Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-08-05

4. Najnowsze interpretacje urzędowe

Wydatki na usługi doradcze i notarialne poniesione w związku z podwyższeniem kapitału akcyjnego spółki nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wyłączone jest tym samym prawo do odliczenia VAT naliczonego od tych wydatków. Przedstawiamy fragment stanowiska Izby Skarbowej w Warszawie. Pismo w pełnym brzmieniu zostało opublikowane na stronie internetowej „MONITORA księgowego” www.mk.infor.pl

4.1. Nie można odliczyć VAT od wydatków związanych z podwyższeniem kapitału spółki

(...) Jak wynika z treści wniosku, Strona dokonała podwyższenia kapitału zakładowego, ponosząc w związku z tym wydatki na zakup usług w zakresie księgowości, doradztwa prawnego, podatkowego oraz obsługi notarialnej. Podwyższenia kapitału zakładowego dokonano poprzez emisję nowych serii akcji oraz zaoferowania ich w drodze publicznej subskrypcji.

(...)

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

(...)

Nie będą jednak kosztami uzyskania przychodów koszty związane z podwyższeniem kapitału zakładowego.

Ponadto należy podkreślić, iż stosownie do przepisu art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.

Zatem podwyższenie kapitału zakładowego nie powoduje powstania przychodu w Spółce. Tym samym koszty jego uzyskania związane z przychodem niepodlegającym opodatkowaniu są neutralne podatkowo.

Pobierz pliki wydania
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00