Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-06-05

RÓŻNICE KURSOWE W PRAKTYCE

1 stycznia 2007 r. weszła w życie nowelizacja podatku dochodowego od osób prawnych. Zmieniła ona m.in. przepisy regulujące kwestie opodatkowania różnic kursowych.

Najważniejszą zmianą jest wprowadzenie dopuszczalności stosowania dla celów podatkowych metody kalkulowania przychodów i kosztów z tytułu różnic kursowych zgodnie z przepisami o rachunkowości. Trudno doszukać się wyjaśnienia celu tej zmiany w oficjalnym uzasadnieniu projektu rządowego. Można jedynie się domyślać, że pośrednim celem było ułatwienie kalkulacji różnic przez służby księgowe poprzez zminimalizowanie ilości korekt. Niestety, jak przedstawimy w dalszej części opracowania, także ta metoda wymaga dokonania dodatkowych uzgodnień wyniku podatkowego. A więc zamiast uproszczenia podatnicy otrzymali dodatkową, alternatywną, dość skomplikowaną metodę liczenia różnic kursowych.

Pozostałe zmiany sprowadzają się do określenia wyraźnego zakresu zdarzeń powodujących powstanie różnic kursowych, uwzględnienia dotychczasowej praktyki nieuregulowanej w przepisach prawa, a funkcjonującej w oparciu o wykładnię dokonywaną przez organy podatkowe. Zmieniły się także niektóre zasady dotyczące kalkulacji różnic kursowych. W dalszej części zostało pokazane, że mimo iż większość nowych przepisów powinna się spotkać z akceptacją praktyków, to jednak w pewnych kwestiach wątpliwości dalej pozostały, a w niektórych pojawiły się wręcz nowe niejasności.

Poniższe opracowanie dotyczy w większości zupełnie nowych przepisów, które dopiero zaczyna się stosować w praktyce. Stąd niektóre wątpliwości ciągle pozostają.

Naszym celem jest, aby poniższe opracowanie miało charakter maksymalnie praktyczny. Ma być krótkim podręcznikiem po nowych zasadach kalkulacji różnic kursowych na potrzeby ustalania wyniku podatkowego. Dlatego autor starał się przy wszelkich niejasnościach rozstrzygać je w miarę jednoznacznie, podając uzasadnienie takiego, a nie innego rozstrzygnięcia, i tłumacząc, dlaczego uważa, że inne podejście nie jest właściwe. Część niektórych rozstrzygnięć może budzić Państwa akceptację, a część dezaprobatę, jednak z takimi konsekwencjami autor, tworząc podręcznik praktyki, która dopiero się krystalizuje, musi się liczyć.

W przypadkach dość dużych niejasności autor postarał się wskazać rozwiązania w praktyce biznesowej mające na celu oddalenie tych wątpliwości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00