Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-06-05

2. Jak poprawić błąd w zeznaniu rocznym

30 kwietnia minął termin złożenia zeznania rocznego. Jak co roku, część podatników popełniła błędy w ich sporządzeniu. Przedstawiamy te, które w praktyce występują najczęściej, oraz sposób ich poprawy.

Błędy w danych identyfikacyjnych

Wypełniając zeznanie podatkowe, podatnik musi wskazać podstawowe dane identyfikacyjne, takie jak: NIP, imię i nazwisko, adres i datę urodzenia. O ile mało prawdopodobne jest, że pomylimy się przy wpisywaniu swoich danych osobowych, o tyle często zdarzają się pomyłki w zakresie NIP. Dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej jest to raczej rzadko używany numer, dlatego łatwo pomylić go z NIP płatnika albo małżonka.

Jeżeli odkryjemy błąd w danych identyfikacyjnych, należy go poprawić przez złożenie korekty. W tym celu należy sporządzić całe zeznanie roczne ponownie z poprawnym NIP i w części A - miejsce i cel składania zeznania zaznaczyć, że jest to korekta. Nie wywoła ona oczywiście żadnych negatywnych skutków dla podatnika. Do korekty należy dołączyć pisemne uzasadnienie. Powinno ono zawierać krótkie wyjaśnienie tego, co jest przyczyną korekty. W tym przypadku - błędny NIP.

Wypełnienie błędnego formularza PIT

Wprawdzie formularze zeznań rocznych są tak skonstruowane, że raczej trudno się pomylić, jaki rodzaj jest właściwy dla rozliczenia danego rodzaju dochodów, ale osobom, które wypełniają takie formularze tylko raz w roku, może nastręczać pewnych trudności. Szczególnie wtedy, gdy podatnik osiąga nietypowe rodzaje dochodów albo dochody z różnych źródeł.

Poprawienie takiego błędu polega na złożeniu zeznania na właściwym formularzu. Nie należy na nim zaznaczać, że jest to korekta zeznania, ponieważ ten nowy rodzaj formularza jest składany po raz pierwszy. Wraz z nowym zeznaniem należy złożyć pismo do urzędu skarbowego z prośbą o anulowanie zeznania złożonego na niewłaściwym formularzu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00