Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-10-01

4. Jak poprawić błędnie naliczoną kwotę na paragonie fiskalnym

Założenie

Na paragonie fiskalnym podatnik błędnie nabił cenę towaru. Wprowadził 4 × 6000 zł. Powinien wprowadzić 4 × 600 zł. Taka sama różnica wyszła na raporcie dobowym. Co należy zrobić w tym przypadku?

Rozwiązanie

Korekty obrotu ewidencjonowanego w kasie należy dokonywać na podstawie zeszytu korekt do kasy fiskalnej. W opisanym przypadku należy w zeszycie korekt dokonać korekty „in minus” całości błędnie zaewidencjonowanej sprzedaży, a następnie zaewidencjonować sprzedaż w prawidłowej wysokości. Na podstawie tak prowadzonej ewidencji sporządza się deklarację VAT-7 (z uwzględnieniem korekty dokonanej w zeszycie korekt).

Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej za pomocą kasy rejestrującej nakłada na podatników art. 111 ustawy o VAT. Jednocześnie zgodnie z delegacją ustawową określoną na podstawie art. 111 ust. 7 ustawy o VAT Minister Finansów wydał rozporządzenie z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników. Żaden z powołanych przepisów nie reguluje kwestii korekty oczywistych błędów, które mogą zaistnieć w trakcie ewidencji sprzedaży w kasie fiskalnej. Systemy kasowe nie przewidują możliwości ewidencjonowania zwrotów towarów czy korekt w wyniku pomyłek, np. w błędnym nabiciu ceny lub ilości sprzedawanego towaru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00