Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
do 2022-12-31
Artykuł aktualny
do 2022-12-31
Data publikacji: 2021-12-15

Najciekawsze wyroki sądowe z zakresu prawa pracy z 2021 r.

Sąd Najwyższy w 2021 r. zajmował się m.in. zagadnieniami źródeł prawa pracy i do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Dużo uwagi poświęcił kwestii stosunku pracy, szczególnie przesłanek, które decydują o charakterze pracowniczym czy cywilnoprawnym zatrudnienia, a także możliwości zmiany rodzajów umowy o pracę. Niezmiennie też odnosił się w orzecznictwie do tematyki rozwiązywania umów o pracę zarówno w trybie bez wypowiedzenia, jak i za wypowiedzeniem.

Poniżej przedstawiamy najciekawsze orzeczenia, jakie Sąd Najwyższy wydał z prawa pracy w 2021 r.

1. Źródła prawa pracy

Sąd Najwyższy wypowiedział się na temat porozumienia zawartego między inwestorem zamierzającym nabyć akcje spółki, której akcjonariuszami są pracownicy, a zakładowymi organizacjami związkowymi, stwierdzając, że nie stanowi ono źródła prawa pracy.

  • uchwała Sądu Najwyższego z 27 października 2021 r. (III PZP 1/21), w której sąd wskazał:

Porozumienie zawarte między inwestorem zamierzającym nabyć akcje spółki, której akcjonariuszami są pracownicy, a zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w tej spółce nie stanowi źródła prawa pracy jako nieoparte na ustawie (art. 9 § 1 Kodeksu pracy).

2. Uprawnienie do dokonywania czynności z zakresu prawa pracy

Sąd Najwyższy zajął się także zagadnieniem uprawnienia do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. W wyroku podkreślił, że o tym, kto występuje w roli osoby lub organu dokonującego za pracodawcę tego rodzaju czynności, decydują przepisy prawa, statuty bądź innego rodzaju regulacje wewnątrzzakładowe. Ponadto SN zaznaczył, że przez pojęcie „dokonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy” należy rozumieć dokonywanie wszelkich czynności prawnych z tego zakresu, w tym czynności procesowych.

  • wyrok Sądu Najwyższego z 21 kwietnia 2021 r. (II PSKP 26/21), w którym sąd wskazał:

O tym, kto występuje w roli osoby lub organu dokonującego za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w rozumieniu art. 3 § 1 Kodeksu pracy decydują przepisy prawa, statuty bądź innego rodzaju regulacje wewnątrzzakładowe. Pod pojęciem „dokonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy”, użytym w art. 3 § 1 Kodeksu pracy, należy rozumieć dokonywanie wszelkich czynności prawnych z tego zakresu, w tym czynności procesowych. Przepis ten nie stanowi bowiem o „dokonywaniu czynności z zakresu prawa pracy”, lecz posługuje się określeniem „dokonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00