Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-05-22

Tarcza antykryzysowa 3.0 – kolejne zmiany w zakresie pomocy dla pracodawców

Rozszerzenie zwolnienia ze składek ZUS, podniesienie kwoty wolnej od potrąceń z wynagrodzenia oraz zmiana zasad waloryzacji emerytur to główne rozwiązania jakie wprowadza w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych tzw. tarcza antykryzysowa 3.0. Weszła ona w życie 16 maja 2020 r.

Ustawa z 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 tzw. tarcza antykryzysowa 3.0 (dalej ustawa nowelizująca z 14 maja 2020 r.) przewiduje zmiany w wielu ustawach. Mają one na celu łagodzenie skutków epidemii koronawirusa.

  1. Tarcza antykryzysowa 3.0  - zmiany w ubezpieczeniach społecznych

  1. Zmiany w zakresie zwolnień ze składek ZUS

Tarcza antykryzysowa 3.0 przewiduje kilka istotnych modyfikacji w uldze polegającej na możliwości nieopłacania składek ZUS należnych  od 1 kwietnia do  31 maja 2020 r. (art. 46 pkt 41 ustawy nowelizującej z 14 maja 2020 r.)

 

Tabela 1. Zmiany w zwolnieniu z obowiązku regulowania składek ZUS

Zakres zmian

Opis modyfikacji

Wprowadzenie kryterium dochodowego dla prowadzących działalność

Płatnik składek będący osobą prowadzącą pozarolniczą działalność opłacającą składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne i/lub zdrowotne, na wniosek, będzie zwolniony z obowiązku uiszczenia nieopłaconych należności z tytułu składek na jego obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, FP i Fundusz Solidarnościowy, za okres od  1 kwietnia 2020 r. do  31 maja 2020 r., jeżeli prowadził działalność przed  1 kwietnia 2020 r. i:

  • przychód z tej działalności w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek był wyższy niż 300% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w 2020 r. (tj. ) oraz
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00