Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-12-05

CZY ISTNIEJE STOSUNEK PRACY?

• zgodny zamiar stron

Maciej Telec
• tożsamość wykonywanych czynności
• podporządkowanie pracodawcy
• treść umowy
Wykonywanie tych samych czynności możliwe jest na podstawie umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej. Ani nazwa umowy, ani jej treść nie muszą przesądzać wówczas o charakterze łączącego strony stosunku prawnego - decydujące są faktyczne relacje między stronami umowy.
Przepisy prawa pracy zawierają postanowienia mające zapobiegać zjawisku tzw. samozatrudnienia. Polega ono na wykonywaniu na podstawie umowy cywilnoprawnej na rzecz byłego pracodawcy czynności (często nieróżniących się od tych wykonywanych w ramach umowy o pracę) wcześniej wykonywanych w charakterze pracownika w rozumieniu Kodeksu pracy. Praktyka taka ma na celu w wielu wypadkach pozbawienie osób świadczących usługi na podstawie umowy cywilnej praw należnych pracownikowi (prawo do urlopu wypoczynkowego, ochrona przed rozwiązaniem umowy, uprawnienia związane z macierzyństwem i inne).
Zgodnie z art. 22 § 1 k.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca - do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Artykuł 22 k.p. stanowi ponadto w § 1, że zatrudnienie w takich warunkach jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy, bez względu na nazwę zawartej przez strony umowy. Niedopuszczalne jest zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy (art. 22 § 1 k.p.). Warto dodać, że zgodnie z art. 281 k.p., kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu, zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę, popełnia wykroczenie i podlega karze grzywny.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00