Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-01-10

Pełne księgi z nowym rokiem

Od stycznia 2022 r. z nowym wyzwaniem muszą się zmierzyć nie tylko jednostki, które przekroczyły limit 2 mln euro zobowiązujący do prowadzenia ewidencji rachunkowej. Dotyczy to także wszystkich indywidualnych przedsiębiorców, którzy w związku z Polskim Ładem przekształcają swoje działalności w jednoosobowe sp. z o.o.

Przedsiębiorcy, którzy przekształcają swoje jednoosobowe działalności gospodarcze (dalej: jdg) w spółki kapitałowe, to często podmioty, które wcześniej prowadziły jedynie podatkową księgę przychodów i rozchodów, a tam obowiązki księgowe były dużo prostsze. Po przekształceniu powinni liczyć się z tym, że każda spółka z o.o. musi prowadzić księgi rachunkowe. W tym wypadku nie obowiązuje bowiem żaden limit dający możliwość odroczenia tego obowiązku. Prowadzenie ksiąg rachunkowych dotyczy oczywiście także przedsiębiorców, którzy zostali przy dotychczasowej formie organizacyjnej swego przedsiębiorstwa, ale przekroczyli limit 2 mln euro, czyli 9 188 200 zł. Oni muszą od 1 stycznia 2022 r. przejść na pełne księgi.

Teraz jest najwyższy czas, aby podjąć stosowne decyzje, ponieważ zgodnie z przepisami prawa bilansowego otwarcie ksiąg rachunkowych powinno nastąpić nie później niż w ciągu 15 dni. Co to oznacza? Dla podmiotów kontynuujących działalność, a także tych, które dopiero zaczęły prowadzić księgi w związku z przekroczeniem limitu przychodów, będzie to 15 stycznia 2022 r. Dla podmiotów nowo powstałych będzie to zaś 15 dni od dnia ich powstawania. W przypadku spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności będzie to 15 dni od dnia wpisu przekształcenia do Krajowego Rejestru Sądowego.

Wybór - kto prowadzi

Księgi rachunkowe nie zawsze mogą być prowadzone przez dotychczasowe biuro rachunkowe. Często mniejsze biura specjalizujące się w prowadzeniu ewidencji podatkowej nie mają wystarczających narzędzi informatycznych do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a nabywanie licencji dla jednego czy dwóch klientów nie zawsze jest dla biura atrakcyjne. Jest też wielu księgowych, którzy specjalizują się w rozwiązaniach podatkowych i nie chcą wchodzić w niuanse prawa bilansowego. Przedsiębiorca musi zatem wiedzieć, czy może korzystać z usług specjalistów zatrudnianych do tej pory. A nawet jeśli zostaje w swym doczasowym biurze, to i tak konieczna jest zmiana umowy o świadczenie usług księgowych. Teraz będzie ona dotyczyła prowadzenia pełnych ksiąg, a więc też czynności związanych ze sporządzaniem sprawozdania finansowego. Podkreślić należy, że nawet w sytuacji gdy liczba dokumentów, jakie będą ujmowane w ewidencjach, się nie zmienia, wzrośnie zakres prac ich dotyczący. Dla jednostki prowadzącej usługowo księgi rachunkowe oznacza to znacznie więcej pracy, która powinna znaleźć odzwierciedlenie w jej wynagrodzeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00