Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-08-16

Wojenni uczniowie wracają do szkoły, nie zawsze tam, dokąd chcą

Pieniądze i przepełnione klasy - to główne powody, dla których dyrektorzy szkół nie chcą przyjmować uczniów z Ukrainy. W zamian rodzicom takich dzieci jest proponowane kształcenie w klasach przygotowawczych. Alternatywnie - pozostanie przy nauce zdalnej prowadzonej przez ukraińską macierzystą placówkę

Od września do szkół i przedszkoli może trafić ok. 200 tys. dzieci i młodzieży. To olbrzymie wyzwanie dla dyrektorów placówek oświatowych, którzy tak muszą zorganizować naukę w nowym roku szkolnym, żeby zapewnić odpowiednią liczbę klas, a co za tym idzie nauczycieli.

Odbijają się od drzwi

Dla rodziców dzieci z Ukrainy to również problem - jak wynika z naszych informacji, część jest odsyłana z kwitkiem. Do naszej redakcji zgłosiła się matka dziecka, które chciała zapisać do II klasy szkoły podstawowej w Warszawie. Wybrała placówkę, która była właściwa dla jej miejsca zamieszkania. Od dyrekcji dowiedziała się jednak, że dla jej dziecka nie ma miejsca. Formalnie w klasach I-III szkół podstawowych klasy mogą liczyć maksymalnie 25 uczniów. W roku szkolnym 2021/2022 wprowadzono możliwość zwiększania tych oddziałów do 29 osób. W przypadku większej liczby uczniów nie powinno się odsyłać rodzica, tylko podzielić klasę na dwie mniejsze. Dla dyrektorów szkół to trudne decyzje - nie tylko pod względem logistycznym, bo trzeba zmienić plan lekcji i wprowadzić często drugą zmianę, lecz przede wszystkim dlatego, że wiąże się to z zatrudnieniem kolejnych nauczycieli, których brakuje na rynku. - Oddziały przedszkolne mogą funkcjonować ze zwiększoną liczbą wychowanków do ukończenia wychowania przedszkolnego przez dzieci będące obywatelami Ukrainy, natomiast klasy I-III działają ze zwiększoną liczbą uczniów z Ukrainy przez cały etap edukacji - potwierdza Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00