Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-08-16

Problemy ze zwolnieniem lekarskim wystawionym za granicą

Pracownik pracujący zdalnie z obcego kraju lub przebywający na wakacjach poza Polską - a nawet poza Unią Europejską - również może zachorować lub ulec wypadkowi. To oczywiste, a jednak w praktyce jest źródłem wielu wątpliwości - tak wśród pracowników, jak i pracodawców.

Zasady postępowania z zagranicznymi zwolnieniami lekarskimi są w pewnym stopniu odmienne od tych rządzących zwolnieniami z polskich placówek. Dlatego istotne jest, aby obie strony stosunku pracy wiedziały, jakie wymogi powinny spełniać, pod jakimi warunkami pracownik jest uprawniony do otrzymania wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego, a także czy jest możliwe skontrolowanie chorego pracownika.

Elektronicznie? Nie w tym przypadku

W przypadku polskich zwolnień dokumentem uprawniającym pracownika do wynagrodzenia z powodu choroby jest elektroniczne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) lub wydruk odpowiedniego formularza z systemu PUE ZUS. Jeśli według zaleceń lekarskich pracownik nie powinien wykonywać swoich obowiązków, zwolnienie od pracy oraz wynagrodzenie chorobowe zasadniczo przysługują również, kiedy pracownik otrzymał stosowny dokument za granicą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00