Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-08-08

Inicjatywa Komisji Europejskiej może zamieszać w podatkowych skutkach finansowania się przedsiębiorstw

Komisja Europejska w maju tego roku zaprezentowała projekt dyrektywy DEBRA, w którym zaproponowano m.in. ulgę kapitałową. Nowe przepisy mają zostać implementowane do końca 2023 r.

Przypomnijmy, że z początkiem 2019 r. w Polsce wszedł w życie mechanizm mający ograniczyć dysproporcje między korzyściami podatkowymi finansowania dłużnego a korzyściami z tytułu finansowania własnego (art. 15cb ustawy o CIT). Mechanizm ten, zwany Notional Interest Deduction (dalej: NID), miał zachęcić podatników do częstszego korzystania z finansowania kapitałowego.

Projektowana dyrektywa Rady w sprawie ustanowienia przepisów dotyczących ulgi służącej przeciwdziałaniu zjawisku uprzywilejowania finansowania dłużnego w stosunku do kapitałowego oraz w sprawie ograniczenia możliwości odliczania odsetek do celów związanych z podatkiem dochodowym od osób prawnych z 11 maja 2022 r. (The Debt Equity Bias Reduction Allowance - DEBRA) zakłada, że ulga kapitałowa będzie dostępna dla podatników CIT z wyjątkiem instytucji finansowych. Mechanizm kalkulacji ulgi dla danego roku będzie dwustopniowy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00