Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-07-06

Deinstytucjonalizacja pieczy zastępczej musi przyspieszyć

Barbara Socha: Chcemy, aby jak najwięcej dzieci mogło przebywać w rodzinach zastępczych zamiast w placówkach. Dlatego ograniczamy możliwość tworzenia nowych instytucji oraz blokowania wolnych miejsc w rodzinnej pieczy

Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej

Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, który przewiduje m.in. derejonizację pieczy zastępczej. Na czym będzie ona polegać?

Projekt jest kontynuacją procesu deinstytucjonalizacji, czyli przechodzenia od pieczy zapewnianej dzieciom przez placówki na rzecz pieczy rodzinnej, który trwa już od kilku lat. Jego pierwszym etapem, który w zasadzie został zakończony, było zmniejszenie liczby miejsc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych z 30 do 14. Widzimy jednak, że proces deinstytucjonalizacji wyhamował. Wprawdzie są takie powiaty, które raportują nam, że 100 proc. dzieci z ich terenu przebywa w rodzinnej pieczy zastępczej, ale w skali całego kraju nie jest już tak dobrze, a proporcja między dziećmi w rodzinnej pieczy a dziećmi będącymi w instytucjonalnej pieczy ustabilizowała się na stałym poziomie. Dlatego uznaliśmy, że konieczny jest następny krok - czyli derejonizacja, którą wprowadzamy w tym projekcie ustawy. Jednym z jej elementów jest narzędzie informatyczne - elektroniczny rejestr, który ułatwi m.in. sędziom uzyskiwanie informacji, czy i gdzie są miejsca w rodzinnych formach pieczy. W obecnych warunkach, jeśli w danym powiecie nie ma wolnych miejsc w rodzinach zastępczych, dzieci trafiają do instytucji. Po tej zmianie przepisów sąd będzie miał dostęp do rejestru i sprawdzi, czy w sąsiednim powiecie są wolne miejsca, w których można umieścić dziecko. Szacujemy, że dzięki temu deinstytucjonalizacja przyspieszy, zwłaszcza że według statystyk mamy w tej chwili ok. 810 wolnych miejsc w rodzinnych formach pieczy, tyle że nie są one idealnie dopasowane terytorialnie do potrzeb. Poza tym chcemy ograniczyć zjawisko blokowania miejsc.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00