Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-06-21

Prokurator jako argument w firmowych sporach

Nie tylko spółka, ale każdy jej udziałowiec będzie mógł złożyć wniosek o ściganie za spowodowanie ryzyka szkody w obrocie gospodarczym. Czy nowe przepisy powstrzymają zarządy przed podejmowaniem ryzykownych transakcji?

Wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym jest zagrożone karą do pięciu lat pozbawienia wolności. Artykuł 296 par. 1a kodeksu karnego stanowi z kolei, że karze pozbawienia wolności do lat trzech podlega osoba, która przez niedopełnienie obowiązków lub nadużycie uprawnień sprowadza choćby „bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej”. Jeżeli pokrzywdzonym nie jest Skarb Państwa, to zgodnie z art. 296 par. 4a k.k. ściganie przestępstwa sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że takie brzmienie przepisu sprawia, że jest on dysfunkcjonalny. Dlatego w projekcie nowelizacji k.k. proponuje rozszerzenie tego katalogu również o wspólnika, akcjonariusza lub udziałowca pokrzywdzonej spółki lub członka pokrzywdzonej spółdzielni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00