Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-06-09

rozmowa

Transport to również usługa publiczna

Sterczewski: Nie wyobrażamy sobie sytuacji, w której jest tylko pół szkoły albo nie ma jej wcale. A tak jest właśnie teraz w transporcie, do czego przyczyniają się braki finansowego wsparcia i ustawowego wymagania

Franciszek Sterczewski, poseł Koalicji Obywatelskiej, członek sejmowej komisji infrastruktury

Franciszek Sterczewski, poseł Koalicji Obywatelskiej, członek sejmowej komisji infrastruktury

W czasie niedawnej konwencji Platformy Obywatelskiej dużo mówił pan o tzw. wykluczeniu komunikacyjnym i proponowanych sposobach walki z tym zjawiskiem. Czy to rzeczywiście duży problem w Polsce?

Sytuacja wciąż jest bardzo zła, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Ostatnie badania Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa pod przewodnictwem prof. Moniki Stanny pokazują, że do 11 tys. sołectw, czyli 26 proc. spośród wszystkich, nie dojeżdża żaden transport publiczny. Ostatnio rząd też przyznaje, że trzeba coś poprawić, ale próby działań nie przynoszą zbyt satysfakcjonujących efektów. W ciągu rządów PiS zostało zlikwidowanych 230 tys. km linii autobusowych. To jeden z ważniejszych problemów w Polsce. Stąd po dłuższych dyskusjach z ekspertami transportowymi zaproponowaliśmy pięć pierwszych kroków do usprawniania komunikacji publicznej w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00