Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2022-06-07

Czego i jak można się dowiedzieć z testu prywatnego wierzyciela w postępowaniu restrukturyzacyjnym swojego dłużnika

Mój dłużnik przechodzi restrukturyzację. Słyszałem, że sporządził test prywatnego wierzyciela. Czy jako wierzyciel mam możliwość wglądu do tego dokumentu? Jesli tak, to na jakie informacje powinienem zwrócić szczególną uwagę?

Test prywatnego wierzyciela może być jednym ze źródeł wiedzy o dłużniku, który przechodzi restrukturyzację. To niezależny dokument, który przedstawia symulację, jak wyglądać będzie zaspokojenie wierzycieli w postępowaniu restrukturyzacyjnym według propozycji układowych przedstawionych przez dłużnika w porównaniu z sytuacją wierzycieli w razie ewentualnej upadłości owego podmiotu.

Istota dokumentu

Zasadniczo test prywatnego wierzyciela jest przygotowywany dla wierzycieli, którzy posiadają wierzytelności o charakterze publicznoprawnym (np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, urząd skarbowy, urząd miasta), i powinien odpowiadać na pytanie, czy w ramach restrukturyzacji dojdzie do udzielenia przez państwo pomocy publicznej na rzecz przedsiębiorcy-dłużnika. Odpowiedź na to pytanie jest istotna ze względu na przepisy unijne, które ograniczają udzielanie przez państwo pomocy finansowej, która zaburzałaby działanie wolnego rynku. Głównym zadaniem testu prywatnego wierzyciela jest więc ustalenie, czy podmioty publiczne, które w procesie konkretnej restrukturyzacji w ramach propozycji układowych np. umarzają lub rozkładają na raty swoje wierzytelności, nie udzielają tym samym niedozwolonego wsparcia ze środków publicznych.

Jednak test prywatnego wierzyciela jest także cennym źródłem informacji dla innych wierzycieli niż publicznoprawni. Zawiera bowiem wiele danych, które przede wszystkim mogą ułatwić podjęcie racjonalnej decyzji, czy zagłosować za układem (i tym samym dać dłużnikowi szansę spłaty zadłużenia), czy też korzystniejszym rozwiązaniem będzie, jeśli dłużnik ogłosi upadłość (wtedy zaspokojenie wierzytelności będzie można uzyskać w ramach postępowania upadłościowego). Chociaż test prywatnego wierzyciela jest obligatoryjnym elementem planu restrukturyzacyjnego wyłącznie wtedy, gdy dłużnik ma wierzycieli publicznoprawnych, to postulować należy, aby w każdej restrukturyzacji był sporządzany dokument na wzór testu prywatnego wierzyciela, bo znacząco ułatwiałoby to komunikację i negocjacje z wierzycielami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00