Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-06-07

prawo

Firmy walczą z rządową listą sankcyjną

Resort ministra Kamińskiego wydał sześć decyzji odmownych w sprawie skreślenia z listyResort ministra Kamińskiego wydał sześć decyzji odmownych w sprawie skreślenia z listy

MSWiA wydaje odmowne decyzje, ale 12 firmom KAS odblokowała konta

Czerwcowe posiedzenie sejmowej komisji spraw wewnętrznych powinno być poświęcone liście sankcyjnej - słyszymy zapewnienia jej przewodniczącego Wiesława Szczepańskiego (Lewica). Opozycja jest gotowa zaangażować się w dialog między firmami, które się na niej znalazły, a rządem.

Jak informuje nas MSWiA, wnioski o wykreślenie z listy sankcyjnej, na którą trafiło 51 firm i osób, złożyło dotąd osiem podmiotów. W sześciu przypadkach wydano decyzje odmowne, w dwóch nadal trwa postępowanie - w tym z wniosku Maga Foods. Od czasu pierwszej publikacji listy, 25 kwietnia, umieszczono na niej jeszcze jedną osobę - Alexeya Belova.

Piotr Pawiński, prezes Maga Foods, zwraca uwagę, że firma toczy monolog z MSWiA. - Nikt z nami nie rozmawia - mówi. Przekonuje, że dosyła dokumenty, o które prosi strona rządowa. - Złożyliśmy też na początku maja wniosek do KAS o odmrożenie środków na wypłaty pensji pracownikom. Mimo że upłynęło 30 dni, nie mamy odpowiedzi.

Pawiński powtarza, że jego firma trafiła na listę niesłusznie i jest w stanie to udowodnić. - Chociażby dlatego powinniśmy zostać zaproszeni do rozmów, by to zweryfikować - dodaje. Tłumaczy, że w wyniku kolejnych zmian własnościowych częściowym udziałowcem koncernu kontrolującego spółki Maga Foods stał się podmiot, którego pośrednim właścicielem była grupa inwestycyjna, gdzie jednym z udziałowców był oligarcha Michał Friedman. - Decyzja o rozwiązaniu umów z podmiotami powiązanymi z Friedmanem (i wykupie wszystkich udziałów) nasi holenderscy właściciele podjęli tuż po wybuchu wojny - mówi. Podkreśla, że jest w posiadaniu aktu notarialnego przeniesienia udziałów z 31 marca 2022 r. (które przekazał polskim władzom). A podmioty holenderskie, które mają udziały w działającej w Polsce firmie, nie figurują w żadnych załącznikach do rozporządzeń Rady UE.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00