Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2022-06-07

Kodeks i racjonalny ustawodawca

W październiku 2022 r. wejdą w życie zmiany, na które będą musiały zareagować jednostki samorządu terytorialnego, wspólnicy i akcjonariusze. Wprowadzą one niepotrzebny chaos w obrocie gospodarczym

Ustawa z 9 lutego 2022 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 807) wprowadziła w szczególności regulacje dotyczące grupy spółek i była szeroko omawiana publicznie przede wszystkim z uwagi na kontrowersje, jakie wywołują. Dokonywane jednocześnie zmiany w zakresie pozostałych przepisów kodeksu spółek handlowych nie zostały szerzej przedstawione, a ich wejście w życie 13 października 2022 r. będzie wymagało zarówno od jednostek samorządu terytorialnego, jak i od innych podmiotów będących wspólnikami czy akcjonariuszami spółek sprawnych działań.

Pełnienie funkcji w spółkach

Ustawa wprowadza zmianę postanowień art. 18 par. 2 k.s.h., a w konsekwencji zakaz pełnienia funkcji członka zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, likwidatora oraz prokurenta przez osoby, które zostały skazane za przestępstwa o charakterze korupcyjnym (przyjęcie korzyści majątkowej, przekupstwo bierne lub czynne czy nadużycie uprawnień) lub za przestępstwa w zakresie nieudostępniania informacji i danych lub udostępnianie nierzetelnych czy wadliwych informacji i dokumentów (nowelizacja wprowadza w tym zakresie dodatkowe obowiązki dla zarządów spółek). Szczególnie wprowadzenie postanowienia o wykluczeniu prawa do pełnienia funkcji członka zarządu, członka rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, likwidatora czy prokurenta w jakiejkolwiek spółce kapitałowej przez osobę skazaną za przestępstwo z art. 231 kodeksu karnego budzi wątpliwości co do racjonalności ustawodawcy. Artykuł 231 dotyczy funkcjonariuszy publicznych i stanowi:

„Art. 231. [Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza]

par. 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00