Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2016-07-26

70% podatek od odpraw i odszkodowań - rozliczenia pracownicze, podatkowe i rachunkowe

Z początkiem 2016 r. weszły w życie przepisy przewidujące opodatkowanie 70% zryczałtowanym podatkiem niektórych odszkodowań oraz odpraw otrzymywanych od spółek z udziałem środków publicznych. Są to spółki, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, ich związki lub inne państwowe osoby prawne albo komunalne osoby prawne dysponują bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu. Przepisy te dotyczą dwóch rodzajów odszkodowań i odpraw:

● odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji oraz

● odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia lub rozwiązania umowy przed terminem.

Stosowanie nowych przepisów miało być bardzo proste. Niestety, praktyka pierwszych miesięcy ich obowiązywania jest inna. Przedstawiamy zasady wypłaty takich odszkodowań, poboru podatku oraz ewidencję księgową.

I. Odszkodowania przyznawane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji

1. Jakie wypłaty przyznane na podstawie przepisów o zakazie konkurencji podlegają opodatkowaniu 70% zryczałtowanym podatkiem

Zasady opodatkowania 70% zryczałtowanym podatkiem odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji zostały uregulowane w art. 30 ust. 1 pkt 15 updof. Przepis ten stanowi, że 70% zryczałtowany podatek dochodowy należy pobrać:

z tytułu odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji, jeżeli zobowiązaną do zapłaty odszkodowania jest spółka, w której Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego, związek jednostek samorządu terytorialnego, państwowa osoba prawna lub komunalna osoba prawna dysponują bezpośrednio lub pośrednio większością głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, w tym także na podstawie porozumień z innymi osobami, w części, w której wysokość odszkodowania przekracza wysokość wynagrodzenia otrzymanego przez podatnika z tytułu umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług wiążącej go ze spółką w okresie sześciu miesięcy poprzedzających pierwszy miesiąc wypłaty odszkodowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00