Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2014-01-22

BILANS. Jak pomoc publiczna w postaci premii inwestycyjnej wpływa na wysokość podatku odroczonego wykazywanego w sprawozdaniu finansowym

Jesteśmy spółką akcyjną (przekształconą ze spółki z o.o.). Działamy w specjalnej strefie ekonomicznej. Zgodnie z zasadami obowiązującymi w strefie korzystamy ze zwolnienia z podatku dochodowego w związku z inwestycjami w nowe technologie w formie premii inwestycyjnej. Dotychczas nie kalkulowaliśmy podatku odroczonego. Czy pomoc publiczna w formie premii inwestycyjnej wpływa na kalkulację podatku odroczonego?

PROBLEM

RADA

Tak. Pomoc publiczna w formie premii inwestycyjnej wpływa na wysokość podatku odroczonego wykazywanego w sprawozdaniu finansowym. Premia pieniężna, podobnie jak strata podatkowa, nie jest aktywem z punktu widzenia prawa bilansowego. Na zasadzie wyjątku stanowi jednak podstawę do utworzenia aktywa z tytułu podatku odroczonego, jeśli spółka wypracuje dochód, który umożliwi rozliczenie tej premii w przyszłości. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Działalność w specjalnej strefie ekonomicznej jest uregulowana w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274 ze zm.) oraz w rozporządzeniu w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 232, poz. 1548). W przepisach tych przewidziano dwa typy inwestycji, które uprawniają do skorzystania z pomocy publicznej. Pierwszy to inwestycja w nowe miejsca pracy. Drugi dotyczy nowych inwestycji w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. W przedstawionym problemie mamy do czynienia z drugim typem inwestycji, tj. z pomocą publiczną udzieloną w związku z inwestycją w aktywa trwałe. Ponieważ przepisy przewidują pomoc publiczną w przypadku poniesienia kosztów "nowej inwestycji", to przypomnijmy, że przez taką inwestycję należy rozumieć inwestycję w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne polegającą na (§ 3 ust. 4 rozporządzenia o pomocy publicznej):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00