Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-11-06

Jak rozliczyć w księgach rachunkowych leasing finansowy, który dla celów podatku dochodowego jest leasingiem operacyjnym

Nasza firma zawarła umowę leasingu samochodu osobowego. Dla celów bilansowych jest to leasing finansowy, natomiast dla celów podatku dochodowego - leasing operacyjny. W jaki sposób należy rozliczyć faktury za korzystanie z tego auta do celów podatku dochodowego i VAT oraz jak ująć je w ewidencji księgowej?

PROBLEM

RADA

W przypadku umowy leasingu operacyjnego leasingobiorca zalicza do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe i inne należności wynikające z zawartej umowy. Do celów bilansowych, jeśli zawarta umowa spełnia warunki do uznania jej za umowę leasingu finansowego, leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej samochodu osobowego. W rezultacie korzystanie z leasingowanego auta wpływa na rozliczenia podatkowo-bilansowe w ten sposób, że rata leasingowa oraz nieodliczony VAT obniżają podatek dochodowy, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkowa opłaty leasingowej zmniejszają wynik finansowy.

Odliczenia VAT naliczonego z faktur za opłaty leasingowe podatnik dokonuje w wysokości 60% podatku naliczonego, lecz nie więcej niż 6000 zł. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

1. Odliczenie VAT od samochodu osobowego w leasingu

Do 31 grudnia 2013 r. zasady odliczania VAT naliczonego związane z użytkowaniem samochodów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze oraz od nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego lub gazu, wykorzystywanych do napędu tych samochodów, wynikają z art. 3-6 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (dalej: ustawa zmieniająca).

Wymienione przepisy skutkują ograniczeniem prawa do odliczenia VAT naliczonego od płatności leasingowych za korzystanie z auta osobowego oraz wyłączeniem prawa do odliczenia VAT od paliwa służącego do jego napędu.

W przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony na podstawie umowy leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania tych samochodów i pojazdów, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6000 zł. Ograniczenie w odliczeniu VAT przy leasingu samochodów osobowych ma zastosowanie nie tylko do należności z tytułu poszczególnych rat, ale także do wszelkich innych płatności, które wynikają z zawartej umowy. Dotyczy to wszelkich płatności, które w chwili zawierania umowy leasingu samochodu osobowego, będąc istotą udostępniania auta do używania, zostały w niej określone, np. czynszu inicjalnego, opłaty administracyjnej itd.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00