Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-06-03

Jak prowadzić dokumentację korekt sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej

W jaki sposób należy prowadzić dokumentację korekt sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej w związku z nowymi przepisami dotyczącymi kas rejestrujących? Proszę o przedstawienie zasad prowadzenia takiej dokumentacji wraz z wzorami ewidencji.

PROBLEM

RADA

Do końca września 2013 r. podatnicy mogą jeszcze prowadzić ewidencję korekt na dotychczasowych zasadach. Co prawda nowe przepisy w tym zakresie obowiązują od 1 kwietnia 2013 r., ale podatnicy mają czas na ich wdrożenie do końca września. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dotychczas prowadzone ewidencje korekt już teraz przystosować do nowych przepisów. Obowiązki w nich określone nie odbiegają bowiem istotnie od dotychczasowej praktyki w tym zakresie.

UZASADNIENIE

Przed 1 kwietnia 2013 r. przepisy VAT nie regulowały zasad dokonywania korekt sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej. Nie oznacza to, że nie można tego robić. Było to dozwolone zarówno na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 kwietnia, jak i po tej dacie. Konieczność korekty sprzedaży, zaewidencjonowanej wcześniej za pomocą kasy rejestrującej, może wynikać ze zwrotu towaru, obniżenia ceny z powodu uznania reklamacji czy udzielenia rabatu potransakcyjnego, jak również z potrzeby sprostowania błędów.

Posłuchaj audycji RADIA INFOR PL "Nowe przepisy o kasach fiskalnych" na www.inforfk.pl

W przypadku sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej podatnik nie ma możliwości wystawienia na tę okoliczność korekty paragonu fiskalnego. Nie oznacza to jednak, że jest on pozbawiony prawa do tej korekty. Przysługuje mu ona na zasadach ogólnie obowiązujących, wynikających z art. 29 ust. 4 ustawy o VAT.

Prawo do korekty sprzedaży w kasie rejestrującej

Sprzedawca, który zarejestrował sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, ma prawo skorygować podstawę opodatkowania i podatek należny w przypadku:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00