Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-05-21

Jak ująć w księgach umorzenie części należności od kontrahenta, na którą był utworzony odpis aktualizujący

Nasza spółka posiada przeterminowaną należność od kontrahenta. Na wątpliwą należność został utworzony odpis aktualizujący. Następnie skierowaliśmy sprawę do sądu. Wierzytelność została potwierdzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego. Jednak w celu kontynuacji współpracy z kontrahentem zawarliśmy z dłużnikiem porozumienie (bez pośrednictwa sądu). Porozumienie przewiduje, że dłużnik dokona zapłaty 90% tej wierzytelności w dwóch ratach (w maju i lipcu). Zapłata drugiej raty w wyznaczonym terminie spowoduje wygaśnięcie roszczenia wobec dłużnika. Jak zaewidencjonować te zdarzenia? Jak rozliczyć to podatkowo?

PROBLEM

RADA

Dla celów bilansowych umorzenie wierzytelności obciąży konto pozostałych kosztów operacyjnych. Rozwiązanie dokonanego przez Państwa odpisu aktualizującego zostanie zaewidencjonowane na dobro konta pozostałych przychodów operacyjnych. Zakładając, że wartość odpisu aktualizującego została zaliczona do kosztów uzyskania przychodu, to umorzona należność będzie z jednej strony przychodem podatkowym w kwocie netto (w równowartości odpisu aktualizującego), jednocześnie kwota umorzenia (także w kwocie netto) zostanie zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Szczegóły wraz z przykładem - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W rozpatrywanym przypadku mamy do czynienia z umorzeniem części wierzytelności, na którą został utworzony odpis aktualizujący. Dodatkowo, "rachunkowy" moment utworzenia odpisu aktualizującego następuje wcześniej niż podatkowa możliwość zaliczenia go do kosztów uzyskania przychodu. Podjęta decyzja o zaliczeniu odpisu aktualizującego do kosztów uzyskania przychodu determinuje w rozrachunku podatkowym późniejsze zaliczenie rozwiązywanego odpisu aktualizującego (w związku z umorzeniem 10% należności) do przychodów do opodatkowania. Gdyby odpis aktualizujący nie został uznany za koszt uzyskania przychodu, to rozwiązanie odpisu spowodowałoby powstanie przychodu, ale przychód ten nie byłby przychodem podatkowym. Wpływ opisanych przez Czytelnika zdarzeń gospodarczych na księgi rachunkowe i na rozliczenia z tytułu podatku dochodowego ilustruje przykład.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00