Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2013-05-21

Co to są roboty konserwacyjne i kiedy można zastosować do nich obniżoną stawkę VAT

Najczęściej to na wiosnę właściciele budynków i mieszkań przeprowadzają prace zaliczane do kategorii robót konserwacyjnych. Podstawowym problemem przy wykonywaniu tego rodzaju robót jest ustalenie, jaką stawką należy opodatkować wykonywane prace. Wykonanie robót konserwacyjnych w określonych przypadkach może być bowiem opodatkowane stawką obniżoną w wysokości 8%. Wymaga to jednak spełnienia warunków związanych z zakresem tych robót oraz rodzajem obiektu, w którym zostały wykonane.

Czym są roboty konserwacyjne

Pierwszym problemem jest zdefiniowanie, czym są roboty konserwacyjne. Minister Finansów podał definicję robót konserwacyjnych (patrz słowniczek), jednak definicja ta nie do końca pozwala na rozróżnienie, kiedy mamy z nimi do czynienia.

SŁOWNICZEK

Roboty konserwacyjne to roboty inne niż remont, które mają na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części.

- § 7 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT

PRZYKŁAD

Wymiana wyeksploatowanej windy w budynku mieszkalnym stanowi remont tego budynku, który służy odtworzeniu stanu pierwotnego powodującego przywrócenie funkcjonalności tego elementu budynku. Natomiast do robót konserwacyjnych można zaliczyć np. usunięcie drobnych usterek, czyszczenie i smarowanie podzespołów, itp. Wykonanie tych czynności umożliwia dalsze używanie windy, zapobiegając jej wcześniejszemu zużyciu lub zniszczeniu oraz zapewniając bezpieczeństwo jej używania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00