Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-02-09

Rozliczenie roczne podatku dochodowego od osób prawnych

I. Obowiązek składania deklaracji

1. Syndyk a obowiązek składania deklaracji CIT-8

Do czasu zakończenia postępowania upadłościowego upadła spółka jest podatnikiem podatku dochodowego, a syndyk masy upadłości ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i składania zeznań podatkowych oraz ewentualnej zapłaty podatku. Takie stanowisko przyjął WSA w Warszawie. Przedstawiamy fragment wyroku.

(...) organ podatkowy prawidłowo przyjął, że pomimo iż nastąpiła sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego jako określonej masy majątkowej stanowiącej przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego, to nadal prowadzone jest przez syndyka przedsiębiorstwo upadłego.

Należy podkreślić, że nie zostało zakończone postępowanie upadłościowe i nadal zaciągane są zobowiązania na rachunek upadłego. W świetle art. 160 ust. 1 u.p.u.n. w sprawach dotyczących masy upadłości syndyk dokonuje czynności na rachunek upadłego, lecz w imieniu własnym. Ponadto zgodnie z art. 169 ust. 1 u.p.u.n. syndyk lub zarządca wykonuje obowiązki sprawozdawcze, jakie ciążyłyby na upadłym. Natomiast w świetle art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe zamyka się na dzień zakończenia działalności jednostki, w tym również jej sprzedaży, zakończenia likwidacji lub postępowania upadłościowego, o ile nie nastąpiło jego umorzenie.

W związku z brzmieniem powołanego przepisu dniem zakończenia działalności jednostki objętej postępowaniem upadłościowym będzie dzień zakończenia tego postępowania, który jednocześnie stanowi dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych. Skoro nie zostało zakończone postępowanie upadłościowe, a syndyk nadal prowadzi przedsiębiorstwo upadłego, to użyte w przepisie art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości pojęcie "jest kierownikiem jednostki, jeżeli prowadzi przedsiębiorstwo upadłego" należy tłumaczyć jako wykonywanie obowiązków przez syndyka względem upadłego, określonych przepisami u.p.u.n., a nie jedynie jako prowadzenie pewnej masy majątkowej. Tym samym zarzut naruszenia powołanego przepisu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości należy uznać za nieuzasadniony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00