Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2012-02-09

PDOP 2012

● Ustawa o podatku dochodowym

od osób prawnych

● Wybrane rozporządzenia wykonawcze

Stan prawny 1 lutego 2012 r.

Zmiany w podatku dochodowym od osób prawnych w 2012 r. - komentarz do zmian

Od 1 stycznia 2012 r. obowiązuje niewiele zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Najbardziej istotne zmiany dotyczą różnic kursowych, a także likwidacji podwójnych zaliczek podatkowych. Przepisy nowelizacji mają, co do zasady, zastosowanie do uzyskanych dochodów/poniesionych strat od 1 stycznia 2012 r. Podatnicy mający rok podatkowy inny od kalendarzowego, który rozpoczął się przed 1 stycznia 2012 r., powinni stosować przepisy updop w brzmieniu obowiązującym do końca 2011 r.

Zmiany w różnicach kursowych

Rezygnacja z rachunkowej metody ustalania różnic kursowych. Od 1 stycznia 2012 r. podmioty, które powstały przez połączenie lub podział, zyskają możliwość zmiany przyjętej przez poprzednika rachunkowej metody ustalania różnic kursowych na metodę podatkową. Możliwości tej są pozbawione wyłącznie podmioty przejmujące przy podziale przez wydzielenie (art. 9b ust. 7 updop). Dotychczas nie było jasne, czy należy kontynuować stosowaną dotychczas metodę rozliczania różnic kursowych w przypadku przejęcia (połączenia) lub podziału. W przypadku połączenia lub podziału podatnicy nie wiedzieli zatem, czy wybraną przez podmiot dzielony lub przejmowany metodę rachunkową należy kontynuować, czy też można z niej zrezygnować na korzyść metody podatkowej stosowanej w jednostce przejmującej.

WAŻNE!

Spółki powstałe w wyniku podziału lub połączenia, które stosowały przed przekształceniem metodę rachunkową ustalania różnic kursowych, mogą zrezygnować z tej metody niezależnie od tego, czy upłynął trzyletni okres jej obowiązkowego stosowania.

Decyzja o rezygnacji z metody rachunkowej wymaga rozliczenia różnic kursowych zgodnie z art. 9b ust. 6 updop. Oznacza to, że podatnicy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00