Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-11-06

Jak rozliczać najem nieruchomości prowadzony w ramach działalności gospodarczej

Nieruchomości mogą być wynajmowane nie tylko prywatnie, ale również w ramach prowadzonej działalności gospodarczej osób fizycznych. Jak wynika z praktyki, podatnikom sprawia problem rozliczanie przychodów z najmu w podatku dochodowym. Natomiast w zakresie VAT problem stanowi rozliczanie podatku naliczonego od zakupów związanych z najmem oraz podatku należnego od obrotów z najmu. W raporcie przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z tą problematyką.

1. Czy zajmując się wyłącznie najmem, trzeba zarejestrować działalność gospodarczą

PROBLEM

Buduję budynek wielorodzinny, w którym znajdować się będzie osiem mieszkań. Zamierzam je wynajmować. Czy wynajem tych mieszkań będzie musiał zostać przeze mnie uznany za wykonywany w ramach działalności gospodarczej?

RADA

Wynajem 8 mieszkań wybudowanych w tym celu powinien Pan rozliczać w ramach działalności gospodarczej, a nie jako najem prywatny.

UZASADNIENIE

Zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej określają przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Z przepisów tej ustawy wynika, że działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły (zob. art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).

Z definicji tej wynika, iż o uznaniu działalności za działalność gospodarczą decydują kryteria obiektywne, a nie decyzje osób wykonujących czynności określone w tej ustawie. W przypadku najmu prowadzonego na szeroką skalę organy podatkowe odmawiają możliwości traktowania go jako najmu prywatnego, czyli niestanowiącego wykonywania działalności gospodarczej. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 kwietnia 2010 r., sygn. ITPB1/415-101/10/HD, czytamy, że:

(...) przychody z opisanego we wniosku najmu 40 lokali mieszkalnych i 10 lokali użytkowych - ze względu na jego rozmiar, planowaną inwestycję budowy kolejnego budynku z lokalami użytkowymi i mieszkalnymi przeznaczonymi pod wynajem, a także na prowadzenie działalności gospodarczej w tożsamym zakresie - nie mogą stanowić źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając bowiem na uwadze profesjonalny, zarobkowy, zorganizowany i ciągły charakter prowadzonego najmu oraz fakt prowadzenia działalności na własny rachunek i ryzyko, należy stwierdzić, iż podejmowane przez Pana czynności wypełniają przesłanki zawarte w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wykonywany w tych warunkach najem uznaje się za działalność gospodarczą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00