Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-07-20

Jak prowadzić ewidencje prezentów o małej wartości oraz próbek

W akcjach promocyjnych przekazujemy klientom bezpłatnie próbki naszych nowych produktów w postaci saszetek zawierających niewielkie ilości kosmetyków. Ponadto w ramach programu lojalnościowego przekazujemy partnerom handlowym nabywane przez nas urządzenia gospodarstwa domowego o wartości jednostkowej mniejszej niż 100 zł netto. Zakupione przez nas książki (o wartości jednostkowej niższej niż 100 zł netto) są przekazywane najlepszym uczniom miejscowego gimnazjum jako nagrody. Czy przekazane przez spółkę próbki, nagrody i prezenty podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy został odliczony podatek naliczony przy ich wyprodukowaniu i nabyciu? Czy i w jaki sposób musimy prowadzić ewidencję przekazywanych nagród i prezentów? Jak powinna być prowadzona ich ewidencja księgowa?

PROBLEM

RADA

Z opisu zawartego w pytaniu wynika, że przekazywane przez Państwa przedsiębiorstwo próbki kosmetyków spełniają warunki definicji próbek z ustawy o podatku od towarów i usług. Nieodpłatne przekazanie próbek nie podlega VAT. Przekazywanie kontrahentom prezentów w postaci sprzętu AGD jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przekazanie wspomnianych książek nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT, pod warunkiem prowadzenia ewidencji pozwalającej na ustalenie tożsamości osób obdarowanych. Książki spełniają bowiem warunki z definicji "prezentów o małej wartości" z art. 7 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT.

Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zasady opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów są zawarte w art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług:

Przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00