Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-31

Wszystko o świadczeniach medycznych finansowanych przez pracodawcę

Finansowanie świadczeń medycznych jest wpisane w działalność każdego pracodawcy. Każdy pracodawca ma bowiem obowiązek finansowania pewnych świadczeń tego rodzaju. Obok obowiązkowych świadczeń pracodawca często oferuje też pracownikom świadczenia dodatkowe. Dodatkowe świadczenia medyczne są też oferowane członkom rodzin pracowników, przedsiębiorcom, osobom współpracującym z przedsiębiorcami na zasadzie umów cywilnoprawnych, członkom zarządów i organów stanowiących osób prawnych. Finansowanie takich "dodatkowych świadczeń medycznych" wiąże się z pewnymi problemami podatkowymi. Prezentujemy szczegółowy raport na ten temat.

1. Rodzaje świadczeń medycznych na rzecz przedsiębiorców, pracowników, osób współpracujących oraz członków organów stanowiących

Badania obowiązkowe

Na pracodawcy ciąży obowiązek przeprowadzania określonego zakresu badań medycznych w związku z zatrudnianiem pracowników (art. 229 Kodeksu pracy; dalej: k.p.) Zakres, częstotliwość przeprowadzania i rodzaj tych badań zależy m.in. od tego, w jakich warunkach jest wykonywana praca, na jakim stanowisku, i w związku z tym jakie zagrożenia należy mieć na względzie.

Niezależnie od tego każdy pracownik podlega obowiązkowo badaniom:

● wstępnym - związanym z przyjęciem do pracy (art. 229 § 1 k.p.),

● okresowym - potwierdzającym utrzymanie zdolności do pracy (art. 229 § 2 k.p.),

● kontrolnym - stwierdzającym zdolność do pracy na dotychczasowym stanowisku po upływie określonego czasu braku tej zdolności z powodu choroby (powyżej 30 dni) (art. 229 § 2 k.p.).

Koszty obowiązkowych badań obciążają pracodawcę (art. 229 § 6 k.p.). Ich wykonanie wiąże się z posiadaniem statusu pracodawcy. Wobec tego nie budzi żadnych wątpliwości fakt, że są to koszty związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, warunkujące jej prowadzenie zgodnie z obowiązującymi przedsiębiorcę przepisami.

Należy jednak pamiętać, że obowiązek przeprowadzania takich badań medycznych dotyczy wyłącznie osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Przedsiębiorca nie ma obowiązku ich przeprowadzania w stosunku do osób współpracujących z nim na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowa o dzieło, umowa zlecenia, kontrakt menedżerski). Przedsiębiorca będący osobą fizyczną sam siebie również nie może skierować na takie badania. Obowiązek ten nie dotyczy także członków organów zarządzających, stanowiących i nadzorujących działalność przedsiębiorcy będącego osobą prawną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00