Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-11-27

Jakie skutki ma cesja leasingu

Spółka BETON-BUD zamierza przystąpić na podstawie umowy cesji do umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego w miejsce dotychczasowego korzystającego. Z pierwotnych trzech lat trwania umowy po przystąpieniu pozostanie do jej końca jeden rok. Czy BETON-BUD będzie miał prawo nabyć samochód po cenie preferencyjnej na koniec umowy, tak jak miałby prawo dokonać tego pierwotny korzystający? Czy BETON-BUD może dokonać odliczenia VAT naliczonego wynikającego z otrzymywanych faktur za raty leasingowe (w ramach ograniczenia 60% kwoty z faktury, nie więcej niż 6000 zł łącznie)? Poprzedni leasingobiorca dokonał odliczenia do pełni limitu.

PROBLEM

RADA

1. Przepisy podatkowe nie zabraniają cesji umowy leasingu. Nie regulują jednak skutków takiej cesji. Zgodnie z wykładnią Ministra Finansów cesja umowy leasingu oznacza konieczność sprawdzenia, czy na dzień jej dokonania przekazana „pozostała” część umowy spełnia wymogi uznania za podatkową umowę leasingu. W razie odpowiedzi negatywnej spółka nie nabędzie prawa do nabycia przedmiotu umowy po cenie preferencyjnej. W takim razie skutki podatkowe leasingu przekazanego w drodze cesji należy rozliczać według zasad ogólnych (czyli jak dla umowy najmu/dzierżawy).

2. Spółka będzie miała prawo dokonywania odliczenia VAT w ramach ograniczenia 60%/6000 zł, na zasadach ogólnych.

UZASADNIENIE

Cesja umowy leasingu z leasingobiorcy na osobę trzecią w trakcie trwania umowy leasingu jest dopuszczalna. Przepisy nie regulują jej skutków podatkowych. Przypomnijmy, że wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania (art. 509 k.c.). Przelew nosi łacińską nazwę cessio, czyli „dobrowolne ustąpienie”, stąd właśnie potoczne określenie „cesja”.

Jeszcze w 2005 r. pojawiały się interpretacje korzystne dla podatników, np. Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 8 listopada 2005 r. (nr 1471/DPD2/423-104/05/AB). Ta interpretacja dopuszcza dokonywanie cesji zasadniczo bez ograniczeń. Od 2007 r. sytuacja uległa jednak niekorzystnej zmianie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00