Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-10-21

Jak rozliczyć wyrównania wynagrodzenia chorobowego i zasiłków wypłacone na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca br. nasza firma zmuszona jest wypłacić pracownikom wyrównania zaniżonych zasiłków oraz wynagrodzenia chorobowego. Czy wypłata tych kwot oznacza, że musimy skorygować złożone wcześniej dokumenty rozliczeniowe, w których zostały wykazane zaniżone zasiłki oraz wynagrodzenia chorobowe? Czy odsetki od tych kwot możemy potrącić z należnych składek na ubezpieczenia społeczne?

PROBLEM

RADA

Kwotę wyrównania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku należy rozliczyć w dokumentach sporządzonych za miesiąc, w którym nastąpi wypłata. Kwoty wyrównania zasiłków można rozliczyć w ciężar składek wraz z odsetkami. Natomiast kwoty wyrównania wynagrodzenia chorobowego i należnych z tego tytułu odsetek nie pomniejszają składek należnych na ZUS.

UZASADNIENIE

Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (sygn. akt SK 16/06) część pracodawców ma obowiązek przeliczyć - z urzędu lub na wniosek pracowników - podstawę wymiaru wypłaconych wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy, zasiłków oraz świadczeń rehabilitacyjnych i wypłacić należne wyrównania z odsetkami. Dotyczy to sytuacji, gdy w podstawie wymiaru tych świadczeń nie zostały uwzględnione składniki wynagrodzenia podlegające składce na ubezpieczenie chorobowe (np. premie miesięczne), których pracownicy faktycznie nie otrzymywali za okres niezdolności do pracy.

Przedawnienie roszczenia

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00