Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2008-10-03

Jakie skutki u zagranicznych udziałowców wywoła podwyższenie kapitału zakładowego

Spółka z o.o. z siedzibą na terenie Polski zamierza podnieść kapitał zakładowy, przeznaczając na ten cel wypracowany dochód. Czy spowoduje to skutki podatkowe u udziałowców analogiczne do wypłaty dywidendy? Trzeba nadmienić, że 60% udziałów spółki posiada spółka GmbH (odpowiednik polskiej spółki z o.o.) z siedzibą w Niemczech, a pozostałe 40% inna polska spółka kapitałowa. Jakie informacje/deklaracje podatkowe należy złożyć? Czy w opisanej sytuacji konieczne będzie przedstawienie certyfikatu rezydencji, a jeśli tak, to czy musi go przedstawić także polska spółka? Jak długo jest on ważny? Jeśli spółka ma wiedzę, że GmbH ma rezydencję w RFN, to czy może nie pobrać ew. podatku tylko na tej podstawie, bez przedstawiania certyfikatu?

PROBLEM

RADA

Opisane podwyższenie kapitału powoduje, co do zasady, uzyskanie przez udziałowców spółki dochodu z udziału w zyskach osób prawnych (analogicznie jak przy wypłacie dywidendy). Spółka będzie zobligowana jako płatnik do pobrania z tego tytułu podatku. Opodatkowanie i konieczność poboru podatku nie wystąpią jednak w przypadku spełnienia przez obu udziałowców opisanych w uzasadnieniu warunków. W zależności od sytuacji spółka będzie także zobligowana sporządzić i przesłać odpowiednim adresatom deklarację CIT-6R i/lub informację IFT-2R. Odpowiedzi na pozostałe pytania przedstawiamy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego jest dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych. Oznacza to, że podwyższenie kapitału zakładowego wywoła u wspólników analogiczne skutki podatkowe jak wypłata na ich rzecz dywidendy. Przychód taki powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki i jest opodatkowany w sposób zryczałtowany według stawki 19% (art. 22 updop).

Jednocześnie warto pamiętać, że podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Polski siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na jej terytorium (z uwzględnieniem postanowień umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania) - art. 3 ust. 2 updop.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00