Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-04-20

Wszystko o usługowym prowadzeniu ksiąg rachunkowych

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych jest czynnością licencjonowaną. W związku z tym osoby chcące uzyskać prawo do usługowego prowadzenia ksiąg muszą spełnić wiele wymagań i warunków.

Kto może prowadzić działalność usługową w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych

Rozporządzenie Ministra Finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wskazuje, że działalność taką mogą prowadzić:

1. Osoby fizyczne uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Warunek ten jest spełniony w przypadku osób fizycznych posiadających certyfikat księgowy (świadectwo kwalifikacyjne) oraz osób fizycznych, które co prawda takiego świadectwa nie posiadają, ale są biegłymi rewidentami lub doradcami podatkowymi. Warto pamiętać, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną (osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą), gdy nie posiada stosownych uprawnień, nie może świadczyć usług prowadzenia ksiąg rachunkowych, nawet jeżeli zatrudni pracownika, który takie uprawnienia posiada.

WAŻNE!

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, która zamierza usługowo prowadzić księgi rachunkowe, musi posiadać niezbędne do tego uprawnienia. Ich brak powoduje, że nie można świadczyć usług księgowych, nawet gdy zatrudni się osobę posiadającą stosowne uprawnienia.

Należy również wspomnieć, że „certyfikat księgowy” w brzmieniu obecnie obowiązującego rozporządzenia jest tym samym co świadectwo kwalifikacyjne w poprzednio obowiązujących przepisach. Oba dokumenty uprawniają ich posiadaczy do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

2. Niemające osobowości prawnej spółki handlowe oraz wspólnicy spółki cywilnej, jeżeli czynności związane z tą działalnością wykonuje co najmniej jeden ze wspólników spółki, uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, lub powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Wspomniane w rozporządzeniu spółki handlowe niemające osobowości prawnej to: spółka jawna, partnerska, komandytowa oraz komandytowo-akcyjna. A zatem te spółki oraz wspólnicy spółki cywilnej mogą prowadzić działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, pod warunkiem że czynności związane z działalnością księgową wykonuje:

co najmniej jeden ze wspólników spółki, uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych lub

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00