Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2007-04-05

5. Najnowsze orzecznictwo

Przedsiębiorcy mają prawo do zasiłku opiekuńczego - orzekł Trybunał Konstytucyjny. TK uznał, że art. 32 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w części, w jakiej zawiera słowo „obowiązkowo”, jest niezgodny z art. 2 i art. 32 ust. 1 Konstytucji - wyrok z 6 marca 2007 r. (sygn. akt P 45/06).

5.1. Czy przedsiębiorcy mają prawo do zasiłku opiekuńczego

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego zróżnicowanie sytuacji prawnej osób objętych ubezpieczeniem chorobowym ze względu na dobrowolność ubezpieczenia narusza Konstytucję. Ubezpieczeni opłacający składkę na tych samych zasadach mogą oczekiwać, że zakres świadczeń z tytułu ubezpieczenia będzie taki sam, niezależnie od tego, czy ubezpieczenie ma charakter dobrowolny, czy obowiązkowy. Kwestionowana regulacja, wprowadzając nieuzasadnione kryterium różnicowania, oderwane od zasady przyznawania zasiłków i celu ich wprowadzenia, doprowadziła do niesprawiedliwego i dyskryminującego ograniczenia uprawnień osób ubezpieczonych dobrowolnie.

Od 16 marca 2007 r., czyli od ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą i podlegającym z tego tytułu dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje prawo do zasiłku opiekuńczego z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00