Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-06-20

Kiedy mamy do czynienia z należnościami licencyjnymi

Mam dużą trudność z zakwalifikowaniem, czy zakupione przeze mnie licencje na dostęp do zagranicznej bazy danych informacji naukowej czy też prenumerata elektroniczna czasopism mieszczą się w definicji „należności licencyjnych”. Jaka jest definicja tych należności? Czy tak należy kwalifikować te wydatki? Jakie skutki podatkowe ma ta transakcja?

PROBLEM
RADA
 Zakup dostępu do zagranicznej bazy danych informacji naukowej należy zakwalifikować do należności licencyjnych. Nie można natomiast zaliczyć do nich zapłaty za elektroniczną prenumeratę czasopism. Skutki podatkowe przedstawiamy w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Definicji należności licencyjnych należy szukać w pierwszej kolejności w art. 21 ust. 1 updop. Wskazuje on na szczególny sposób pobrania podatku od należności uzyskanych na terytorium RP ze sprzedaży usług niematerialnych. Dotyczy to należności otrzymywanych przez podatników podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (np. firmy z siedzibą za granicą). Wśród należności niematerialnych znajduje się pojemna grupa tzw. należności licencyjnych. W jej skład wchodzą przychody uzyskane m.in. z praw autorskich lub praw pokrewnych i informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00