Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-05-01

Kiedy znajdą zastosowanie przepisy dotyczące cienkiej kapitalizacji

Jestem główną księgową w spółce akcyjnej. W 2002 r. dokonaliśmy emisji obligacji. Znaczącą ich część zakupił zagraniczny akcjonariusz mający ponad 25% akcji. Odsetki od tych obligacji są płacone corocznie. Czy w 2004 r. odsetki z tego tytułu podlegają przepisom o cienkiej kapitalizacji? Ponadto czy przepisom o cienkiej kapitalizacji podlegają odsetki od niezapłaconych w terminie należności za dostarczony towar?

Odsetki od obligacji wypłacane w 2004 r. podlegają przepisom dotyczącym cienkiej kapitalizacji. Stosuje się zatem w tym przypadku ograniczenie możliwości zaliczenia poniesionych z tego tytułu wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Odsetki od niezapłaconych w terminie należności za dostarczony towar nadal nie podlegają przepisom o cienkiej kapitalizacji. Odsetki te nie wynikają z pożyczki w rozumieniu tych przepisów. Nie występuje tu bowiem przeniesienie określonej ilości pieniędzy oraz zobowiązanie do jej zwrotu, co stanowi pożyczkę w rozumieniu art. 16 ust. 7b updop.
Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720 k.c.). Możliwość zaliczenia odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów podlega ograniczeniom wynikającym z przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Od 1 stycznia 2004 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono przepis art. 16 ust. 7b, w którym zdefiniowano pojęcie pożyczki, o której mowa w przepisach dotyczących cienkiej kapitalizacji. Przez pożyczkę taką należy rozumieć każdą umowę, w której dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy. Ponadto ustawodawca rozszerzył pojęcie pożyczki oraz zastosowanie przepisów o cienkiej kapitalizacji także do emisji papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozytu nieprawidłowego lub lokaty. Przepisy te weszły w życie 1 stycznia 2004 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00