Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2004-01-16

Jaki kurs walut należy zastosować przy eksporcie towarów

Proszę o odpowiedź, jaki kurs waluty i z jakiego dnia należy przyjąć dla eksportu towarów z punktu widzenia VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, a jaki uwzględniamy w bilansie (rachunkowo)? Czy przyjmujemy jeden kurs zgodny z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych, to znaczy art. 12 ust. 3, art. 12 ust. 3b?

Przy eksporcie na potrzeby rachunkowe i podatku VAT przyjmujemy wartość towaru obliczoną po kursie walutowym określonym w dokumencie odprawy celnej SAD. W praktyce obrotu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych stosuje się także kurs z dokumentu SAD.
Przeliczanie przychodów wyrażonych w walutach obcych na walutę polską jest przyczyną wielu wątpliwości. Warto zauważyć, że w nowym stanie prawnym (w 2004 r.) część pytania straciła swoją aktualność. Artykuł 12 ust. 3b został bowiem uchylony z dniem 1 stycznia 2004 r. Przepis ten stanowił, iż w przypadku wykonania przez podatnika świadczenia na eksport, w związku z którym na podatniku ciąży obowiązek wystawienia dokumentu odprawy celnej, za datę powstania przychodu należnego uważa się określoną w tym dokumencie i potwierdzoną przez organ celny datę wywozu przedmiotu eksportu poza granicę Rzeczypospolitej Polskiej. Uchylenie tego zapisu ma zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od 1 stycznia br. Podatnicy o innym niż kalendarzowy roku podatkowym stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2003 r. Obecnie, przy ustaleniu kursu walut dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych, należy brać pod uwagę treść art. 12 ust. 3 updop. Zatem skoro przychodami z działalności gospodarczej są między innymi przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, to za datę uzyskania przychodu można przyjąć datę określoną w dokumencie SAD. Natomiast ustalając kurs walut na potrzeby podatku od towarów i usług, należy zauważyć, iż jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu (art. 12 ust. 3 updop). Datę powstania przychodu stanowi dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wydano rzecz.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00