Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-09-16

Korzystniejsze zasady bycia przedsiębiorcą według ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (dalej ustawa o swobodzie) reguluje zasady podejmowania, wykonywania i zakończenia działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zadania organów administracji publicznej w tym zakresie. Wprowadza szereg reguł i zasad stanowiących fundament działalności gospodarczej w Polsce. Określa się ją często mianem konstytucji przedsiębiorcy.

1. Definicja działalności gospodarczej i przedsiębiorcy
Ustawę o swobodzie otwierają dwie podstawowe definicje dla osób prowadzących własne firmy: „działalności gospodarczej” oraz „przedsiębiorcy”.
Działalność gospodarcza jest to zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa, mieści się w tym pojęciu poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa. Cechą tej działalności jest wykonywanie jej w sposób zorganizowany i ciągły.
Przepisów ustawy nie stosuje się jednak do każdej działalności mieszczącej się w opisanej definicji. Dotyczy to działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego oraz w gospodarstwach rolnych usług związanych z agroturystyką. Działające w tych obszarach firmy nie podlegają ustawie o swobodzie.
Z kolei „przedsiębiorca” to osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną (np. Kodeks spółek handlowych przyznaje taką zdolność spółce jawnej), wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. W dalszym ciągu za przedsiębiorcę nie uznaje się spółki cywilnej, tylko jej wspólników w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
Przykład
Andrzej Kowalczyk jest właścicielem gospodarstwa rolnego nad jeziorem Śniardwy - jego dom jest położony 150 metrów od brzegu jeziora, w pobliżu jest las oraz stadnina koni. Rodzina Kowalczyków przerobiła starą stodołę, w której uruchomiono 7 dwuosobowych pokoi dla turystów. Pan Kowalczyk nie prowadzi działalności gospodarczej, w rozumieniu ustawy o swobodzie, i nie podlega zasadom z niej wynikającym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00