Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-08-22

Opodatkowanie dokształcania pracowników

Co do zasady, ponoszone za pracowników koszty na podnoszenie kwalifikacji zawodowych nie stanowią dla nich przychodu do opodatkowania. Niestety pracodawca nie zawsze będzie je mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Bartłomiej Sikora
doradca podatkowy
Bez dobrze wykształconych pracowników żaden biznes nie ma szans na powodzenie. Ustawodawca, zdając sobie z tego sprawę, wprowadził do ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm. - dalej ustawa updof) rozwiązania zachęcające do podnoszenia kwalifikacji.
Zwolnienie od podatku
Zgodnie z ustawą updof za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. W szczególności świadczeniem ze stosunku pracy są świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Z tego wynika, że „wartość szkolenia” jest dla pracownika przychodem do opodatkowania. Ze zwolnienia tego nie korzysta jednak wynagrodzenie otrzymywane przez pracownika za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujące pracownikom podejmującym naukę w szkole lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00