Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2022-08-01

Polski Ład 2.0

Przepisy ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1265) - określanej potocznie jako Polski Ład 2.0 - co do zasady weszły w życie z początkiem lipca 2022 r., ale część z nich rozpocznie swoje obowiązywanie w innych terminach, głównie 1 stycznia 2023 r. Niestety osoby zajmujące się rozliczeniami podatkowymi cały czas muszą mierzyć się z wątpliwościami dotyczącymi tych regulacji, a z czasem - zwłaszcza od 2023 r. - zapewne pojawią się następne. Aby ułatwić stosowanie przepisów wprowadzonych przez Polski Ład 2.0, przedstawiamy odpowiedzi na kolejne pytania zadawane w trakcie szkoleń podatkowych.

O co księgowi pytają na szkoleniach

Składki na ubezpieczenia społeczne pracowników w kosztach pracodawcy

problem Słyszałam, że w ramach Polskiego Ładu 2.0 zostały zmodyfikowane przepisy dotyczące rozliczania w kosztach składek na ubezpieczenia społeczne pracowników. O co chodzi w tych zmianach? Czy mają one zastosowanie już do wynagrodzeń wypłacanych za lipiec?

odpowiedź Odpowiadając na to pytanie, należy w pierwszej kolejności przypomnieć, że już od kilkunastu lat (dokładnie od 2009 r.) podatnicy zatrudniający pracowników stosują szczególne zasady aktywacji w czasie kosztów terminowo wypłaconych wynagrodzeń pracowniczych oraz naliczonych od nich składek na ubezpieczenia społeczne. Oczywiście trzeba tu odróżnić składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracodawcę i przez samego pracownika. Te drugie, jako element wynagrodzenia pracowników, są ujmowane w rachunku podatkowym wraz z pozostałą częścią wynagrodzenia. Takie rozróżnienie jest istotne, bo terminowo zapłacone wynagrodzenie pracownicze (tj. zgodnie z przepisami prawa pracy i regulaminem wynagradzania) w każdym przypadku jest ujmowane w kosztach miesiąca, za który jest należne (dotyczy to również tzw. kosztów bezpośrednich). Natomiast o momencie aktywacji w kosztach składek decydować mogą szczególne czynniki. I tak, jeżeli wynagrodzenie zostało wypłacone w tym samym miesiącu, za który jest ono należne, a same składki zostały zapłacone w ustawowym terminie, to podlegają one ujęciu w kosztach tego samego miesiąca co samo wynagrodzenie pracownika, tj. w tym, za który jest ono należne. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pracodawca wypłaca wynagrodzenie za dany miesiąc terminowo, lecz w miesiącu następnym po tym miesiącu, za który jest ono należne. W tym przypadku podatnik, który chciałby w tym samym miesiącu rozliczyć w kosztach podatkowych wynagrodzenie pracownika i naliczone od niego składki finansowane przez pracodawcę, musiałby odprowadzić składki na rachunek ZUS miesiąc wcześniej, niż tego wymaga od niego prawodawca w przepisach regulujących zasady opłacania składek. W praktyce prowadzi to do niepotrzebnych i utrudniających rozliczenia podatkowe rozbieżności. Jednak począwszy od 2023 r. - a dokładniej w odniesieniu do składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń należnych pracownikom za okres od 1 stycznia 2023 r. - pracodawcy zyskają możliwość aktywacji w kosztach wynagrodzenia i składek od niego w tym samym miesiącu bez konieczności wcześniejszej zapłaty składek do ZUS, nawet jeżeli wynagrodzenie za dany miesiąc będzie wypłacone w następnym miesiącu (ale terminowo).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00