Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2022-07-04

Łukasiewicz pomaga sięgnąć po fundusze Horyzontu Europa

Polska nie może sobie ponownie pozwolić na to, aby w unijnych funduszach przeznaczonych na badania i naukę być płatnikiem netto. Nasi naukowcy oraz przedsiębiorcy nie powinni się obawiać rywalizacji o środki europejskie. Jeżeli sami nie będziemy kreować technologii przyszłości, pozostanie nam rola wykonawców - mówi Marcin Kraska, wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz ds. badań i rozwoju

Dlaczego do tej pory polscy naukowcy i przedsiębiorcy mieli niewielkie sukcesy w pozyskiwaniu unijnych funduszy na badania i naukę?

Rzeczywiście Horyzont 2020 nie został wykorzystany w pełni przez Polskę. Byliśmy płatnikiem netto. Wykorzystaliśmy 1,27 proc. środków, natomiast nasz wkład do budżetu był na poziomie 3,23 proc. Wynika z tego, że Polska finansowała prace badawcze realizowane przez podmioty z innych krajów, skorzystały one z naszego wkładu finansowego.

Moim zdaniem jedną z głównych przyczyn braku sukcesu poprzedniej perspektywy był brak międzynarodowego usieciowienia polskich podmiotów, co przekładało się na brak kontaktów. Projekty Horyzont 2020 były głównie realizowane w konsorcjach międzynarodowych, aby brać w nich udział, trzeba było otrzymać zaproszenie od partnerów zagranicznych albo stworzyć konsorcjum samemu, jako lider. Bez kontaktów międzynarodowych jest to niemożliwe.

Pobierz pliki wydania
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00