Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2013-03-18

Cash flow - dlaczego warto i jak go sporządzić?

Istotą rachunku przepływów pieniężnych jest ukazanie faktycznych wydatków i wpływów środków pieniężnych w danym okresie obrachunkowym w podziale na trzy podstawowe obszary działalności: operacyjny, inwestycyjny i finansowy. Dzięki temu użytkownikom dostarczane są informacje, które umożliwiają im ocenę struktury finansowej jednostki (łącznie z płynnością i wypłacalnością) oraz dają podstawę do prognozowania przyszłych przepływów pieniężnych.

Dlaczego warto sporządzić rachunek przepływów pieniężnych

Obowiązek sporządzania rachunku przepływów pieniężnych według ustawy o rachunkowości mają jednostki podlegające obowiązkowi badania oraz ogłaszania sprawozdań finansowych1. Zgodnie z przepisami MSSF rachunek przepływów pieniężnych (od stycznia 2009 r.: sprawozdanie z przepływów pieniężnych) sporządzają wszystkie jednostki.

Segmenty rachunku przepływów pieniężnych

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości oraz MSR 7 wpływy i wydatki podzielone są na trzy segmenty: działalność operacyjną, inwestycyjną i finansową2. Na potrzeby rachunku przepływów pieniężnych zdefiniowano je w następujący sposób:

● działalność operacyjna to podstawowy rodzaj działalności jednostki oraz inne rodzaje działalności, niezaliczone do działalności inwestycyjnej lub finansowej,

● działalność inwestycyjna to nabywanie lub zbywanie składników aktywów trwałych i krótkoterminowych aktywów finansowych oraz wszystkie związane z nimi pieniężne koszty i korzyści,

● działalność finansowa to pozyskiwanie lub utrata źródeł finansowania, czyli zmiany w rozmiarach i relacjach kapitału (funduszu) własnego i obcego w jednostce oraz wszystkie związane z nimi pieniężne koszty i korzyści.

Należy zwrócić uwagę, że segmenty rachunku przepływów pieniężnych nie są tożsame z segmentami rachunku zysków i strat. Wśród przykładów różnic w klasyfikacji można wymienić: zapłacone odsetki od zobowiązań z tytułu dostaw i usług, które stanowią koszty finansowe, natomiast w rachunku przepływów pieniężnych zostaną wykazane jako wydatki w segmencie działalności operacyjnej. Zysk ze sprzedaży środków trwałych oraz nieruchomości inwestycyjnych jest wykazywany jako pozostałe przychody operacyjne, a w rachunku przepływów pieniężnych wykazywany jest wpływ w segmencie działalności inwestycyjnej. Podobnie zysk ze sprzedaży inwestycji finansowych stanowi przychody finansowe, a w rachunku przepływów pieniężnych jest wykazywany wpływ w segmencie działalności inwestycyjnej. Otrzymane odsetki i dywidendy są przychodami finansowymi, a w rachunku przepływów pieniężnych stanowią wpływy z działalności inwestycyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00