Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-09-05

1. Jak zarządzać potencjałem produkcyjnym, wykorzystując rachunek kosztów

Rachunek kosztów, jako część rachunkowości zarządczej, nie tylko służy pomocą przy obliczaniu kosztu wytworzenia produktów i usług czy wyniku na działalności. We właściwie funkcjonującym przedsiębiorstwie powinien być on wykorzystywany jako podstawowe narzędzie stanowiące podstawę podejmowania trafnych decyzji.

Niemal każda jednostka spotyka się na co dzień z ograniczeniami wynikającymi z różnych przyczyn - zewnętrznych lub wewnętrznych. Typowym ograniczeniem zewnętrznym jest wysokość popytu na produkty i usługi. Najczęściej nie pokrywa się ona z możliwościami produkcyjnymi przedsiębiorstwa, które mogą być znacznie wyższe niż przewidywana sprzedaż. Jeśli sytuacja jest odwrotna, a więc jednostka nie może sprostać rynkowemu zapotrzebowaniu na produkowane dobra, mamy do czynienia z ograniczeniem wewnętrznym, a więc niewystarczającymi możliwościami produkcyjnymi.

Jak w takim razie posługiwać się rachunkiem kosztów, jeśli występują czynniki ograniczające?

Przykład 1

Przedsiębiorstwo z nadmiernym potencjałem produkcyjnym

Przedsiębiorstwo Alfa zajmuje się produkcją dwóch typów produktów - A i B. Jego roczne możliwości wytwórcze to 5000 godzin pracy maszyn, a koszt wykorzystania maszyn wynosi 150 000 zł. Koszt ten wynika z długookresowego zaangażowania zasobów, takich jak budynki fabryczne, urządzenia produkcyjne oraz pracownicy wyspecjalizowani w ich obsłudze.

Pobierz pliki wydania
Pobierz:

PDF
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00