Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-04-30

Metoda kasowa w VAT – sposób na niezapłacone faktury

W związku z panującą pandemią koronawirusa warto rozważyć przejście na metodę kasowego rozliczenia VAT. Dzięki temu, w przypadku gdy nasi kontrahenci zapłacą nam z opóźnieniem, odprowadzimy należny VAT dopiero po otrzymaniu zapłaty. W przypadku ulgi na złe długi najpierw musimy rozliczyć VAT, a dopiero po 90 dniach dokonać korekty. Dlatego metoda kasowa jest korzystniejsza. Jednak nie każdy może z niej skorzystać.

W artykule przedstawiamy, kto może skorzystać z kasowej metody rozliczania VAT oraz omawiamy zasady jej stosowania na przykładach.

Krok 1. Sprawdź, na czym polega kasowe rozliczenie w VAT

W skrócie metodę kasową można zdefiniować w ten sposób, że rozliczamy VAT należny, gdy nabywca zapłaci nam za fakturę. Również podatek naliczony odliczymy, gdy zapłacimy za otrzymaną fakturę.

1. Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego w metodzie kasowej

U małych podatników, którzy wybrali kasową metodę rozliczeń VAT, moment powstania obowiązku podatkowego, a tym samym termin rozliczenia VAT, jest uzależniony od otrzymania zapłaty oraz statusu nabywcy towaru lub usługi. Jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego - przedstawiamy w tabeli 1.

Tabela 1. Moment powstania obowiązku podatkowego u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową

Status nabywcy, na rzecz którego dokonywana jest dostawa towaru lub świadczona jest usługa

Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny

Obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania całości lub części zapłaty

Podmiot inny niż podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny

Obowiązek podatkowy powstaje w dniu otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180 dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi

Ważne

Sprzedawca, aby ustalić obowiązek podatkowy, musi znać status kupującego na dzień dokonania dostawy lub wykonania usługi. Może to sprawdzić, korzystając z tzw. białej listy.

Przez otrzymanie zapłaty należy rozumieć nie tylko zapłatę gotówką lub na rachunek bankowy, ale również potrącenie (kompensatę) wzajemnych wierzytelności. Instytucję potrącenia reguluje art. 498 Kodeksu cywilnego. Wynika z niego, że gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00