Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 19-05-2024
Porada aktualna na dzień 19-05-2024
Data publikacji: 2023-08-21

Czy kosztem są odpisy amortyzacyjne od nieruchomości wniesionej aportem, której część wartości przeznaczono na kapitał zapasowy

PROBLEM

Wspólnik spółki z o.o. wniósł do spółki aportem lokal użytkowy. Wartość tego lokalu w 20% zwiększyła kapitał zakładowy spółki, zaś w pozostałej części przeznaczona została na kapitał zapasowy (agio). Lokal ten został zaliczony do środków trwałych spółki i będzie amortyzowany. Czy dokonywane od niego odpisy amortyzacyjne stanowią koszty podatkowe w całości czy tylko w części, w jakiej wartość lokalu powiększyła kapitał zakładowy w spółce z o.o.?

RADA

Odpisy amortyzacyjne dokonywane od lokalu użytkowego wniesionego przez wspólnika mogą być w całości zaliczane do kosztów podatkowych spółki. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Odpisów amortyzacyjnych spółka z o.o. powinna dokonywać od ustalonej przez siebie wartości lokalu użytkowego, nie wyższej jednak od jego wartości rynkowej. Za wartość początkową środków trwałych w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki albo spółdzielni uważa się bowiem ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej – art. 16g ust. 1 pkt 4 updop. Przepis ten stosuje się z nieistotnym w omawianej sytuacji zastrzeżeniem art. 16g ust. 1 pkt 4c updop. 

Z przepisów updop nie wynika przy tym, aby odpisy amortyzacyjne przypadające na część wartości początkowej środków trwałych, która nie powiększyła kapitału zakładowego, nie stanowiły kosztów podatkowych. Można tylko dodać, że inaczej było do końca 2016 r., kiedy to obowiązywał art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d updop. Dlatego też w opisanej sytuacji spółka z o.o. będzie mogła w całości zaliczać dokonywane od lokalu użytkowego odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko to znajduje potwierdzenie w wyjaśnieniach organów podatkowych. Przykładem może być tu interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 lutego 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-2.4010.539.2020.1.BD. W interpretacji tej czytamy, że:

MF 

(…) wartość początkowa środków trwałych nabytych w drodze aportu powinna zostać rozpoznana w wysokości ustalonej przez podatnika w wartości poszczególnych środków trwałych, nie wyższej niż ich wartość rynkowa. Zatem, Wnioskodawca będzie uprawniony do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych i zaliczania odpisów amortyzacyjnych w całości do kosztów podatkowych. Na możliwość zaliczania odpisów amortyzacyjnych nie będzie miał wpływu fakt, że część wartości środków trwałych została przekazana na kapitał zapasowy Spółki.

Powołane interpretacje podatkowe:

Tomasz Krywan

doradca podatkowy, autor licznych publikacji z zakresu prawa podatkowego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00