Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-09-17

Zerowy PIT dla młodych – problemy praktyczne

Od 1 sierpnia 2019 r. obowiązuje nowe zwolnienie dla przychodów osiąganych przez podatników, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Okazuje się, że stosowanie nowej ulgi budzi wiele wątpliwości. Świadczy o tym liczba pytań, jakie w tym zakresie wpłynęły do naszej redakcji. Przedstawiamy odpowiedzi na te pytania.

1. Czy z zerowego PIT dla młodych może skorzystać cudzoziemiec

Problem

Zatrudniliśmy na umowę o pracę pracownika z Ukrainy. Ma 23 lata i jego dochody z pracy są opodatkowane w Polsce. Czy taki pracownik może nam złożyć oświadczenie, że będzie korzystał z zerowego PIT dla młodych?

Rada

Tak, jeżeli przychody pracownika z Ukrainy nie przekroczą w 2019 r. kwoty 35 636,67 zł, jest on uprawniony do złożenia oświadczenia o korzystaniu ze zwolnienia z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 updof. Szczegóły - w uzasadnieniu.

Uzasadnienie

Pracodawcy co do zasady nie mają obowiązku stosowania zerowego PIT dla młodych przy obliczaniu zaliczek na podatek od dochodów uzyskanych w 2019 r. Tylko w przypadku gdy pracownik złoży pracodawcy pisemne oświadczenie, że uzyskane przez niego w okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2019 r. przychody będą w całości zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 updof, pracodawca jest zwolniony z obowiązku poboru zaliczek na PIT za takiego pracownika (art. 5 ust. 2 ustawy nowelizującej). Do złożenia ww. oświadczenia jest uprawniony każdy pracownik, który nie ukończył 26 lat i który osiąga opodatkowane na terytorium Polski przychody:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00