Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-04-13

Jak opodatkowana jest działalność niemieckiego zakładu polskiej spółki

Polska spółka posiada zakład w Niemczech, który jest samodzielną jednostką bilansującą (tam prowadzona jest księgowość), dotychczas niezarejestrowaną na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech. Spółka poprzez swój niemiecki zakład świadczy usługi na majątku ruchomym (usługi montażu podzespołów, wykonywania elementów maszyn, spawania) na rzecz niemieckiego podatnika, zarejestrowanego na potrzeby podatku od wartości dodanej w Niemczech. Do końca 2009 r. wartość tych usług była wprowadzana do polskiej deklaracji VAT-7 w poz. 21 (tj. jako dostawa towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju). Na fakturach znajdowała się informacja, że niemiecki nabywca usługi jest zobowiązany do rozliczenia podatku (w domyśle - w Niemczech).

problem 1

Co zmieniło się w statusie podatkowym zakładu od 1 stycznia 2010 r.? Czy jest to stałe miejsce prowadzenia działalności w myśl nowych przepisów?

rada

Od 1 stycznia 2010 r. nie zmienił się status podatkowy zakładu. Chociaż z treści pytania nie wynika to wprost, niemiecki zakład spółki posiada cechy, które pozwalają go uznać za stałe miejsce prowadzenia działalności polskiego podatnika zarówno według przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2010 r., jak i przepisów obowiązujących po tej dacie. Oznacza to, że niezależnie od zmian w ustawie o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2010 r. niemiecki zakład nadal stanowi stałe miejsce prowadzenia działalności spółki na terytorium Niemiec.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00