Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2010-01-14

Jak liczyć wartość sprzedaży uprawniającą do zwolnienia podmiotowego

Czy do kwoty zwolnienia z VAT należy wliczać przychody za usługę wykonywaną w kraju przez zleceniobiorcę? Jeżeli w następnym miesiącu usługa ma miejsce wykonania za granicą, to czy trzeba wliczyć ją do kwoty zwolnienia podmiotowego z VAT do limitu 100 000 zł? Rachunek za usługi wypłacany jest w Polsce. Zleceniodawca i zleceniobiorca to polskie firmy. Podatek dochodowy z obydwu miejsc wykonywania usługi jest płacony w Polsce.

PROBLEM

RADA

Jeżeli usługi były świadczone na rzecz polskiego nabywcy, wartość obydwu usług firma powinna uwzględnić w wartości sprzedaży objętej limitem zwolnienia podmiotowego w VAT (podstawa prawna - art. 113 ustawy o VAT).

UZASADNIENIE

Firma powinna wliczyć do wartości sprzedaży te usługi świadczone na rzecz kontrahentów, które podlegałyby u niej opodatkowaniu VAT, gdyby posiadała status czynnego podatnika. Jeżeli usługi świadczone są między polskimi firmami, podlegają one, co do zasady, opodatkowaniu w kraju usługodawcy (tj. w Państwa firmie), nawet jeśli są one świadczone poza terytorium kraju. Wartość takiego świadczenia powinni Państwo uwzględnić w wyliczanej kwocie sprzedaży objętej limitem zwolnienia z VAT. Natomiast w przypadku świadczenia przez Państwa firmę usług na rzecz zagranicznych kontrahentów, dla których miejscem świadczenia jest kraj siedziby, zamieszkania lub prowadzenia działalności nabywcy (inny niż Polska), należności otrzymanych z tego tytułu nie powinni Państwo uwzględniać przy wyliczaniu kwoty limitu sprzedaży zwolnionej z VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00